Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2013

ΑΜΥΝΤΑΣ ΣΚΟΠΙΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β΄ ΓΥΡΟΥ

Συνεχίζοντας την πορεία του στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΔΥΜ και για την 2η αγωνιστική του Β΄ Γύρου ο Αμύντα Σκοπιάς Φλώρινας γνώρισε την δεύτερη του ήττα από την ομάδα των Ελιμείων με σκορ 66 – 52.
Σε ένα γήπεδο ¨ κλουβί ¨, που δεν τηρεί τις επίσημες προδιαγραφές  για την διεξαγωγή αγώνων, το ντέρμπι των πρωτοπόρων ήταν συναρπαστικό με την ομάδα του Διονύση Δελέγκου να μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και να αιφνιδιάζει  τους αντιπάλους της και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ δείχνοντας αποφασιστικότητα και κάνοντας ώριμες επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Ένα κακό πεντάλεπτο στην Τρίτη περίοδο από τον Αμύντα αλλά και μερικά σφυρίγματα που έκοβαν την κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης έκριναν το αποτέλεσμα. Τα δεκάλεπτα του παιχνιδιού: 17 – 13, 17 – 14, 20 – 13, 12 – 12. Για την ομάδα του Αμύντα διακρίθηκαν: Πινόπουλος Ι. 14π, Παπαχρήστος Γ. 13π (1τρ.), Αθανασιάδης Π.  9π.
Την επόμενη 8η αγωνιστική η ομάδα της Φλώρινας πέρασε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία από την Πτολεμαΐδα  επικρατώντας της ομάδας της Ελπίδας Περδίκα με σκορ 54 – 70. Αν και είχε ένα άσχημο επιθετικά ξεκίνημα, η ομάδα του Αμύντα επέβαλε εύκολα τον ρυθμό της από την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και με άμυνα για σεμινάριο έκλεισε τους χώρους , έκλεψε μπάλες και έφτασε άνετα στη νίκη. Τα δεκάλεπτα του παιχνιδιού: 20 – 15, 14 – 18, 12 – 25, 8 – 12. Για την ομάδα του Αμύντα διακρίθηκαν: Παπαχρήστος Γ. 12π, Αθανασιάδης Π. 12π, Πινόπουλος Ι. 10π.
Στην ένατη αγωνιστική την Κυριακή 27 Ιανουαρίου η ομάδα της Φλώρινας ξαναδοκιμάστηκε εκτός έδρας με την ομάδα της Κοζάνης 2006. Και σ αυτό το παιχνίδι ο Αμύντας  ξεκίνησε με επιθετική άμυνα με παγίδες και πίεση σε όλο το γήπεδο, χαρακτηριστικό πλέον της Αμυντικής φιλοσοφίας του Προπονητή της, και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων. Στο τρίτο δεκάλεπτο λίγο η αδικαιολόγητη χαλάρωση λίγο το κακό επιθετικό παιχνίδι έδωσε την ευκαιρία στους Κοζανίτες να πλησιάσουν στους 6 πόντους  αλλά ως εκεί..η ομάδα  σοβαρεύτηκε και με όπλο ξανά την άμυνα εξασφάλισε άνετα την νίκη. Τα δεκάλεπτα του παιχνιδιού: 9 – 22, 13 – 14, 5 – 8, 21 – 17. Για την ομάδα του Αμύντα διακρίθηκαν: Αδάμου Δ. 22π. (1τρ), Αθανασιάδης Π. 10π, Παπαθανασίου Φ. 8π.
Με 7 νίκες και 2 ήττες η ομάδα της Φλώρινας είναι δεύτερη στον όμιλο της και έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στην επόμενη φάση παραμένοντας στον στόχο της που είναι η άνοδος στην πρώτη κατηγορία της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. Η βαθμολογία μέχρι και την 9η Αγωνιστική είναι: Γ.Σ. Ελίμειας 18, Αμύντας Σκοπιάς Φλώρινας 16, Άρης Ατραπού Φλώρινας 13, Α.Ε. Κοζάνης 12, Κοζάνη 2006 12, Ελπίδα Περδίκα 10.